10 lipca 2019

Jak zwiększyć pewność siebie

            zastanawiałeś się kiedyś skąd się bierze niskie poczucie własnej wartości? Dlaczego tak jest, że jedni ludzie są pewni siebie, a inni nie? Co zrobić żeby stać się pewniejszym siebie?

Pewność siebie to nic innego jak twoje przekonania na temat tego jaki jesteś. Jest związana z lękiem przed stratą (np. tego co o sobie myślisz, lub tego co inni o tobie myślą). Dlatego nie przywiązuj się do opinii na swój temat.

Aby podwyższyć pewność siebie opieraj swoje myślenie na faktach. To, że czujesz się w jakiś sposób nie oznacza, że tak jest- np. to, że czujesz się głupio nie jest dowodem na to, że jesteś głupi. Nasze emocje nie zawsze opierają się na faktach.

Życie nie jest czarno-białe i do każdej opinii na swój temat możesz znaleźć kontrprzykłady. Kształtuj przekonania o sobie, o tym jaki jesteś na podstawie faktów. Jeżeli masz opinię o sobie, że jesteś głupi, prawdopodobnie dostrzegasz bardziej te sytuacje, w których zrobiłeś/ powiedziałeś coś głupiego. Za każdym razem, gdy Twoje myślenie idzie w kierunku szukania dowodów potwierdzających złe myślenie o sobie postaraj się poszukać kontrprzykładów, które pokażą ci, że wcale tak nie jest. Przykładowo jeżeli myślisz, że ludzie cię nie lubią bo np. nie zostałeś zaproszony na imprezę zastanów się nad sytuacjami w których takie zaproszenie otrzymałeś. Jeżeli myślisz o sobie, że jesteś głupi, bo nie znałeś odpowiedzi na ileś pytań na egzaminie pomyśl o tym na ile pytań znałeś odpowiedź. Nie uciekaj przed tym czego się boisz- najbardziej skuteczną metodą pracy z lękiem jest oswojenie go. Zapisz sobie na kartce jakich opinii na swój temat się boisz (tego co ludzie mogliby o tobie powiedzieć/pomyśleć) i znajdź 3 przykłady sytuacji w których to była prawda (jeżeli to będzie twoja opinia, a nie ludzi przestaniesz się tak bać, że ktoś mógłby tak o tobie pomyśleć). Koniecznie zapisz też 3 sytuacje w których ta cecha nie była prawdą. Czyli kiedy boisz się, że ludzie pomyślą, że jesteś niezaradny znajdź 3 sytuacje, w których byłeś niezaradny i 3 sytuacje, w których byłeś zaradny.

Zrób „targ próżności” ćwiczenie polegające na wypisaniu mocnych stron i sukcesów. To nie muszą być rzeczy spektakularne, to mogą być rzeczy, które są twoimi małymi sukcesami, dobrymi cechami, które masz, o których mówią ci ludzie. To nie muszą być rzeczy, które na dzień dzisiejszy spostrzegasz jako sukces, ale mogą być to sytuacje, które w momencie, gdy się wydarzyły były przez ciebie tak odbierane. Nasz umysł ma tendencję do utwierdzania się w swoim myśleniu, jeżeli masz jakiś pogląd np. że jesteś niekompetentny to twój umysł "zakłada okulary" przez które dostrzega właśnie te sytuacje, w których byłeś niekompetentny. Musisz świadomie szukać kontrargumentów, sytuacji, w których byłeś kompetentny by opierać swoje myślenie na faktach. Targ próżności może ci w tym pomóc, miej go pod ręką. Jesteś pewny siebie wtedy kiedy robisz rzeczy, w których czujesz się kompetentny. Zdając sobie sprawę z tego w czym jesteś dobry, co jest twoją mocną stroną kieruj rozmowę w tym kierunku, będziesz wtedy „na swoim terenie" co automatycznie wpłynie na pewność siebie.

Możesz kształtować pewność siebie na poziomie somatycznym, przybierając odpowiednią postawę ciała tzw. pozycję siły ( odsłonięta sylwetka i twarz, ramiona swobodnie opuszczone, trzymasz nogi spokojnie i wygodnie, siedzisz pewnie i spokojnie). Przybieranie takiej postawy wpływa na naszą fizjologię, zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu) i zwiększa testosteron (odpowiedzialny za dominację). To niestety działa też w odwrotną stronę, kiedy przybieramy pozycję zamkniętą- pozycję słabości, nasze ciało zmniejsza testosteron a zwiększa kortyzon co powoduje, że stajemy się zalęknieni i mniej pewni siebie.

Pamiętaj, że wszystko jest kwestią perspektywy. Stawiaj siebie na kontinuum, zawsze znajdą się ludzie bardziej kompetentni od ciebie, tak samo jak zawsze znajdą się ludzie mniej kompetentni. To, że ktoś jest w czymś lepszy od ciebie nie oznacza, że jest w ogóle lepszy od ciebie. To nie sytuacja sprawia, że czujesz się tak jak się czujesz tylko to, co myślisz o tej sytuacji- czyli twoja interpretacja tego co się dzieje- a nad tą interpretacją możesz pracować. Kieruj swoim myśleniem tak, byś czuł się tak jak chciałbyś się czuć a to wpłynie pozytywnie na twoją pewność siebie.