08 listopada 2018

Czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Część ludzi myśli, że psycholog i psychoterapeuta to ten sam zawód. Niekiedy zdarza się, że ludzie mylą psychologa z psychiatrą.  trudno zorientować się kto jest kim i czym się zajmuje kiedy nigdy nie miałeś styczności z dziedziną zdrowia psychicznego.

Jeżeli masz problem psychiczny ludzie radzą "idź do psychologa", innym razem "idź do psychiatry", czasami w filmach możemy usłyszeć tajemnicze określenie "mój psychoterapeuta". To prawda, że u każdego z nich otrzymasz pomoc, jednak forma tej pomocy będzie inna. Zatem kto jest kim i w czym może Tobie pomóc?

Zawód: Psychiatra

 

To lekarz medycyny posiadający specjalizację z psychiatrii. To do niego możesz się udać, gdy chcesz uzyskać pomoc farmakologiczną. Psychiatra ma uprawnienia do wystawiania recept i zwolnień lekarskich. To on kieruje do szpitala psychiatrycznego. Kiedy dostrzegasz, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego np. Masz objawy lękowe , od dłuższego czasu obniżony nastrój, jesteś uzależniony, masz myśli samobójcze lub słyszysz głosy w głowie, koniecznie skonsultuj się z psychiatrą, który oceni Twój stan psychiczny, postawi diagnozę i zaproponuje formę dalszego leczenia. To psychiatra wystawia skierowanie na psychoterapię (takie skierowanie jest potrzebne w przypadku terapii w ramach nfz)

 

Zawód Psycholog

 

Psycholog to osoba po studiach psychologicznych. Nie jest lekarzem, nie ma uprawnień do wystawiania recept i zwolnień. Ma natomiast szeroką wiedzę z zakresu psychiki człowieka. Psycholog psychologowi nie jest równy. W zależności od tego w czym dany psycholog się specjalizuje w tym może Tobie pomóc. Psycholog może wybrać specjalizację w trakcie studiów lub wyspecjalizować się w jakimś obszarze dzięki doświadczeniu i szkoleniom dodatkowym. I tak psycholog szkolny pomoże w trudnościach wychowawczych, zdiagnozuje trudności dziecka i pokieruje dalej. Psycholog w placówce interwencji kryzysowej wesprze w kryzysie (np. gdy doświadczyłeś przemocy), psycholog pracujący w hospicjum pomoże przejść proces żałoby,  psycholog zajmujący się rekrutacją pomoże w wyborze odpowiedniego pracownika, a psycholog sportowy pomoże zmaksymalizować potencjał zawodnika itp. itd.

 

Zawód: Psychoterapeuta

 

Psychoterapeuta to osoba, która oprócz studiów wyższych (np. z psychologii) ukończyła również szkolenie (trwające minimum 4 lata) w zakresie psychoterapii. Psychoterapeuta poddaje swoją pracę superwizji czyli konsultuje ją z doświadczonym terapeutą, który ma do tego uprawnienia. Nie ma uprawnień lekarskich, chyba, że wcześniej ukończył studia medyczne.

Skorzystaj z psychoterapii kiedy:

-cierpisz na napady paniki, nerwicę, fobię, natrętne myśli, depresję, zaburzenia odżywiania, choroby psychosomatyczne, uzależnienia i inne zaburzenia psychiczne

-doświadczasz trudności w zakresie poczucia własnej wartości, brak zadowolenia z życia, przeżywasz kryzys życiowy, kryzys w związku, bezsenność

-chcesz lepiej poznać siebie, jesteś zainteresowany rozwojem osobistym, chcesz polepszyć jakość swojego życia

W zależności od ukończonej szkoły psychoterapeuci prezentują różne techniki leczenia zaburzeń psychicznych-rozróżniamy kilka nurtów psychoterapeutycznych. Więcej o tym w kolejnym poście.

 

Podsumowując zarówno psycholog, psychiatra i psychoterapeuta mogą Ci pomóc i warto po tą pomoc sięgać, jednak warto wiedzieć do kogo idziesz by pomoc ta była jak najlepsza.

 

Joanna Lis

psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny